Sukces naszej kancelarii – pozytywna interpretacja w sprawie estońskiego CIT
Z przyjemnością informujemy o kolejnym sukcesie naszej kancelarii. Uzyskaliśmy dla naszego klienta pozytywną interpretację indywidualną w sprawie dotyczącej ryczałtu od dochodu spółek (tzw. Estońskiego CIT). Organ podatkowy w pełni potwierdził nasze stanowisko, że czynsz dzierżawny płatny przez naszego klienta na rzecz podmiotu powiązanego nie stanowi tzw. ukrytego zysku i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu estońskim CIT.
Sukces naszej kancelarii – pozytywna interpretacja w sprawie estońskiego CIT
Z przyjemnością informujemy o kolejnym sukcesie naszej kancelarii. Uzyskaliśmy dla naszego klienta pozytywną interpretację indywidualną w sprawie dotyczącej ryczałtu od dochodu spółek (tzw. Estońskiego CIT). Organ podatkowy w pełni potwierdził nasze stanowisko, że czynsz dzierżawny płatny przez naszego klienta na rzecz podmiotu powiązanego nie stanowi tzw. ukrytego zysku i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu estońskim CIT.
Dlaczego ta interpretacja jest tak istotna?
Estoński CIT jest formą opodatkowania, w której przedmiotem opodatkowania jest co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowców. Pojęcie dystrybucji zysku nie ogranicza się do dywidend, lecz obejmuje również inne świadczenia dokonane na rzecz udziałowców lub podmiotów powiązanych z podatnikiem lub z tymi udziałowcami. Które ekonomicznie są lub mogą być uznane za zbliżone do dywidendy (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków także oznacza konieczność zapłaty przez spółkę Estońskiego CIT.
To właśnie to ostatnie zagadnienie budzi najwięcej kontrowersji w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe oraz w wyrokach sądów administracyjnych. Organy podatkowe przyjmują bowiem niejednolite stanowisko w przedmiocie tego, jakiego rodzaju świadczenia stanowią ukryte zyski w rozumieniu Estońskiego CIT.
W przedmiotowej sprawie nasz klient powziął wątpliwość, czy powinien uznać za ukryty zysk, a w konsekwencji opodatkować Estońskim CIT czynsz płacony na rzecz podmiotu powiązanego z tytułu dzierżawy nieruchomości przeniesionych wcześniej na rzecz podmiotu powiązanego (swojej spółki-siostry) w ramach umowy zamiany.
W wydanej interpretacji indywidualnej organ podatkowy zgodził się z wszystkimi naszymi argumentami, w szczególności potwierdzając, że:
- czynsz dzierżawny wypłacany na rzecz spółki – siostry nie ma związku z prawem do udziału w zysku i nie jest ekonomicznie zbliżony do dywidendy,
- transakcja, obejmująca zamianę nieruchomości i wypłatę czynszu dzierżawnego, ma pełne uzasadnienie biznesowe i gospodarcze,
- warunki umowy dzierżawy nieruchomości zostały ustalone na zasadach rynkowych,
Warto dodać, że w podobnych sprawach decyzje bywało niekorzystne dla podatników lub decyzje korzystne dla podatników były często wydawane dopiero na etapie postępowania sądowego. Tym bardziej cieszy nas, że udało się uzyskać pozytywne rozstrzygnięcie już na etapie interpretacji podatkowej, eliminując konieczność prowadzenia długotrwałego sporu z organami skarbowymi.
Co oznacza ta interpretacja dla naszego klienta?
Dzięki otrzymanej interpretacji, nasz klient może bez obaw rozliczać czynsz dzierżawny wypłacany spółce-siostrze, bez konieczności opodatkowania Estońskim CIT tych płatności. Takie rozstrzygnięcie nie tylko potwierdza prawidłowość podejścia klienta, ale również pozytywnie wpływa na jego efektywność podatkową. Co więcej, z uwagi na brak opodatkowania na zasadach ukrytych zysków, nie powstaje konieczność weryfikacji dodatkowego zagadnienia, tj. czy Estoński CIT od ukrytych zysków należy kalkulować od wartości netto, czy brutto.
Jeszcze lepszą wiadomością jest fakt, że zapowiadane zmiany w przepisach dotyczących Estońskiego CIT, nie wejdą w życie wcześniej niż w 2026 roku (jeśli w ogóle zostaną wprowadzone). Oznacza to, że do końca 2025 roku stan prawny w tym zakresie pozostanie bez zmian, a uzyskana interpretacja będzie miała zastosowanie co najmniej przez cały ten okres. Jesteśmy dumni, że nasze doświadczenie i zaangażowanie umożliwiają naszym klientom uzyskanie korzystnych rozstrzygnięć nawet w najbardziej złożonych kwestiach podatkowych. Jeśli mają Państwo pytania dotyczące estońskiego CIT lub innych zagadnień, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Chętnie pomożemy w znalezieniu skutecznych i bezpiecznych rozwiązań.
Zobacz więcej aktualności
-
Druga i kolejna reorganizacja, a co z podatkiem?
2 czerwca 2025 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zdecydował się na skierowanie pytania prejudycjalnego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącego neutralności podatkowej wyłącznie pierwszych reorganizacji polegających na połączeniu /…
-
Barbara Siuta i Wojciech Niedźwiedzki dla Rzeczpospolita
22 maja minęły dwa lata od wejścia w życie ustawy o fundacji rodzinnej. To dobry moment, by z dystansu spojrzeć na to nowe narzędzie sukcesji majątkowej – które już dziś realnie wpływa na krajobraz…
-
Wojciech Niedźwiedzki współautorem publikacji Wolters Kluwer Polska we współpracy z CASP SGH
To jedna z pierwszych tak kompleksowych pozycji na rynku, odpowiadająca na wyzwania wynikające z wdrożenia globalnego podatku minimalnego (Pillar Two) w ponad 140 jurysdykcjach – w tym w Polsce. Publikacja zawiera szereg analiz praktycznych…